Parfum používame každodenne a často veľa vypovedá aj o našej osobnosti. Parfum vzniká ako zmes esenciálnych olejov a ďalších aromatických látok. Jej cieľom je najmä vydávať nejakú špecifickú príjemnú vôňu pre pohladenie našich čuchových buniek. Slúži k prekrytiu pachu a navodeniu príjemnej atmosféry.

Výber správneho parfumu je veľmi dôležitý. Mali by ste vybrať správnu koncentráciu (druh) parfumu. Vybrať si parfum je veľmi individuálna úloha. Každý z nás má iné aspekty, pri ktorých kladie dôraz. V základnom princípe však rozdeľujeme parfumy na sladké a korenisté. Sladké sú prevažne ľahšie parfémy, ktorých zložkami sú ovocné a kvetinové esencie. Korenisté vône sú ťažšie a ich trvácnosť je omnoho dlhšia a výraznejšia.

Aplikácia parfumu

aróma

Aplikácia parfumu môže byť taktiež veľmi individuálna. Niektorí ľudia preferujú aplikáciu na kožu konkrétne na pulzové miesta. Veria tak, že vôňa sa bude postupne rozplývať v rovnakých intervaloch. Preto je niekedy oveľa lepšie sa navoňať až pred oblečením. Avšak iní ľudia preferujú predovšetkým aplikáciu vône na oblečenie. Parfum sa tak nedostáva do styku s pokožkou, čo môže byť pre citlivú pokožku veľmi nepriaznivé.

Niekedy je preto najlepšie vyskúšať rôzne aplikácie parfumov a vybrať si ten najlepší konkrétne pre seba. Pri skúšaní parfumu by ste mali na testovací papierik nastriekať vôňu a nechať ju dostatočne rozležať. Tak necháte všetky zložky rozplynúť a môžete si vychutnať vôňu v celom prevedení. Možno sa vám už stalo, že pokiaľ ste si aplikovali parfum na zápästie, až doma sa vám zapáčil. Je to práve kvôli tomuto rozplynutiu až do základných zložiek.

Nanesenie vône do vlasov môže mať tiež veľký vplyv. Vôňa sa totiž pri každom pohybe hlavou postupne rozptyľuje. To vám dodáva neustále pocit sviežosti a príjemnej vône počas celého dňa. Dávajte si tiež pozor na to, že parfémy obsahujú alkoholové zložky, ktoré môžu vlasy vysušovať. Vôňu je preto ideálne zo vzdialenosti minimálne 20 cm.

Ako predĺžiť trvanlivosť parfumu?

Medzi základné fakty patrí, že vôňa dlhšie vydrží na hydratovanej pokožke. Práve preto pokiaľ chcete predĺžiť výdrž vášho parfumu mali by ste pred aplikáciou natrieť krémom. Taktiež je veľmi dobré pre dlhotrvácnosť parfumu používať produkty z jednej rady. Napríklad telový krém spolu s deodorantom a parfumom od rovnakej značky. Tým zabránite nielen zmene vône kvôli zlúčeniu parfumácií ale parfum bude fungovať omnoho účinnejšie a trvácnejšie.

parfémKde nakupovať parfumy?

Parfumy môžete nakupovať prostredníctvom kamenných predajní (parfumérií, drogérií) ale aj prostredníctvom internetových predajní. Z internetových obchodov vám prinášajú široký sortiment napríklad Notino, Elnino,či Vivantis. Prostredníctvom internetových obchodov sa oplatí nakupovať najmä vône, ktoré ste už ovoňali a viete či sa vám páčia.