Šatník je priestorom, ktorý sa veľmi rýchlo dokáže stať chaotickým a práve kvôli tomu máme často problém vybrať si outfit. Máme totiž toľko oblečenia, že veľakrát ani nevieme ako jednotlivé kúsky kombinovať do pekných outfitov. Na druhej strane často siahame po kúskoch, ktoré sa často kombinujú a neinvestujeme do kvalitných a nadčasových modelov. Ako si zorganizovať šatník?

Čo nosíte a reálne využívate ostáva, zvyšok ide preč

triedenie šatníka

Táto veta je základom nášho spoločného triedenia a organizácie. Všetky veci zo skrine si vyhádžte na posteľ, aby ste sa oboznámili s množstvom vášho oblečenia. Ďalej budete postupovať tak, že vytvoríte dve kôpky – jednu budú tvoriť veci, ktoré pravidelne a radi nosíte. Druhú kôpku budú tvoriť veci, ktoré sú nepraktické alebo máte s nimi iné problémy, kvôli ktorým ich nenosíte. Nič medzitým neexistuje a žiadne skupiny ako “do tohto schudnem” tvoriť nebudeme.

Jednou výnimkou je následné triedenie vecí na vyhodenie. Niektoré kúsky môžete skúsiť predať, iné darovať na charitu a poškodené modely využiť ako handry, prípadne ich vyhodiť (to by mala byť úplne posledná možnosť). V súčasnosti máme na Slovensku dostupné aj kontajnery na oblečenie, kde môžete umiestniť nenosené kúsky. Takéto kúsky budú darované ľuďom v núdzi.

Po takomto triedení potom už nasleduje len opätovné ukladanie do skrine. Veci môžete ukladať podľa farby, podľa toho ako často ich nosíte alebo podľa akejkoľvek postupnosti, ktorám vám vyhovuje. Môžete si zadovážiť aj rôzne organizéry, ktoré vám umožnia omnoho lepšie zorganizovať vaše oblečenie, spodné prádlo, či doplnky. Dokonca ich môžete nakupovať aj s využitím Jysk zľavy.

Voľbou správnych kúskov zlepšíte a obohatíte váš šatník

Do šatníka pravidelne pridávame nové a nové kúsky, pričom nie všetko čo si vyberieme má svoje opodstatnenie. Niekedy sa nám niečo dá za dobrú cenu, inokedy je to trendy alebo si len chceme zlepšiť náladu. Na základe toho sa potom často stáva, že máme šatník plný sezónnych kúskov a rôznych trendov, ktoré medzi sebou nevieme kombinovať. Ideálne je voliť nadčasové oblečenie, ktoré môžu byť z kvalitnejších materiálov a za vyššiu cenu, no vydržia dlhšie a dajú sa dobre kombinovať.

Ideálne je siahať napríklad po bielych, čiernych, šedých, hnedých, tmavomodrých, či béžových kúskoch. Vyberajte si kožené modely, bio bavlnu, či ľan a dostanete kúsky, ktoré budete s radosťou nosiť niekoľko rokov. Medzi kúsky, do ktorých môžete bez obáv investovať patria kožené topánky a kabelky, košele v neutrálnych farbách, jednofarebné tričká z kvalitných materiálov a kvalitné džínsy.

Pokiaľ zvolíte takýto kvalitný základ v podobe basic kúskov, omnoho lepšie budete vedieť tvoriť outfity. Zároveň si vždy treba vyberať nielen kvalitný materiál aj lichotivý strih a správnu veľkosť. Takéto kúsky potom môžete dokombinovať úplne k čomukoľvek a vždy vyzerať nesmierne elegantne. Pri nákupe nadčasových a kvalitných kúskov do vášho šatníka môžete využívať aj naše Aboutyou zľavy.