Domáca knižnica je skvelým interiérovým doplnkom a snom takmer každého milovníka kníh. Čítanie kníh je nielen obľúbenou relaxačnou aktivitou, ale môže mať na náš život aj reálny vplyv. Okrem formovania a obohacovania slovnej zásoby si takto budujeme aj čitateľskú gramotnosť a stávame sa informovanejšími. Samozrejme záleží aj na žánri, ktorý čítame a ktorý nás teda aj obohacuje v rôznych smeroch.

Domáca knižnica

Základom pre domácu knižnicu je samozrejme sústava políc, alebo rovno celá knižnica, ktorú môžete kúpiť. Rozmery zvoľte približne podľa vašej aktuálnej zbierky alebo podľa zbierky, ktorú by ste chceli postupne zozbierať. Prázdne miesta môžete dočasne vyplniť dekoráciami, aby knižnica vyzerala dobre. Zvoľte si aj štýl prevedenia knižnice. Môže ísť o vintage, minimalistickú bielu, masívnu, či len mini rohovú knižnicu. Je to len o vašej fantázií a o tom ako sa dokážete pohrať s poskytnutým priestorom.

Ďalším bodom je samozrejme umiestnenie kníh. Môžete ich zoraďovať chronologicky alebo navoliť vlastný systém. Určite oddeľujte knihy, ktoré ste už prečítali od tých, ktoré sa len chystáte čítať. Knihy sú nádherným doplnkom a preto sa pri vyberaní prevedenia určite pozerajte aj po obale a estetickej stránke. Známe tituly sú totiž dostupné vo viacerých prevedeniach a v niektorých prípadoch sa naozaj oplatí priplatiť si za elegantnú kópiu.

čítanie kníh

Tipy na lacnejšie knihy

Nákup kníh sa môže niektorým ľuďom zdať finančne náročný. Práve preto sme sa do tohto článku rozhodli zakomponovať aj tipy na lacnejšie možnosti nákupu obľúbených titulov. Pozrite sa na to s nami:

  1. Antikvariáty. V antikvariátoch viete zohnať originálne kúsky, ale rovnako aj lacnejšie moderné tituly. Ceny kníh sa tu pohybujú v širokom rozmedzí, vďaka čomu si každý dokáže vybrať to pravé pre jeho potreby. Sú tiež ideálne na nákup starých plagátov, či herbárov. Stráviť popoludnie v antikvariáte je ako vrátiť sa do minulosti a načerpať množstvo nostalgickej nálady.
  2. Sociálne siete. Na sociálnych sieťach viete nájsť nespočetné množstvo kníh z druhej ruky za úplne smiešne peniaze. Stačí len sledovať profily, ktoré sa zaoberajú predajom alebo ľudí, ktorí radi čítajú, no nenechávajú si knihy vo vlastnej knižnici. Takto sa viete dostať k rôznym titulom za skvelé ceny a obohatiť tak svoju domácu knižnicu.
  3. Zľavy. Internetové kníhkupectvá ponúkajú možnosť využívať pri online nákupe zľavy. Vďaka zľavovým kupónom a kódom tak môžete knihy nakupovať omnoho výhodnejšie. Rovnako tiež často poskytujú zľavy pre študentov prostredníctvom študentského preukazu ISIC.
domáca knižnica

Doplnky pre zútulnenie

Knižnicu môžete doplniť aj skvelými kúskami, ktoré vás priestor ešte zútulnia. Viete si tak vytvoriť kúsok relaxu vo vašom domácom priestore. Stačí knižnicu doplniť pohodlným kreslom, či gaučom a stojacou lampou. Budete tak mať ideálny priestor na relax a čítanie kníh, ktorý bude zároveň vo vašej domácnosti pôsobiť veľmi esteticky. Veľmi estetické sú tiež rôzne kožušinové koberce, rámiky s fotkami, či stolíky na odloženie horúceho nápoja. Snažte sa na knižnicu vytvoriť tichý priestor, kde si budete vedieť užiť čas sám so sebou.

Snívate aj vy o domácej knižnici? Ako si ju predstavujete? Aký žáner kníh je váš obľúbený?