Čítanie kníh je pre niekoho z nás takmer nadľudský úkon. Je to spôsobené najmä tým, že máme životy preplnené množstvom aktivít. Očakáva sa od nás, že všetko splníme na 100% a preto keď už máme konečne čas na seba, zvládneme len bezducho surfovať po internete. Čítanie má však na našu psychiku množstvo pozitívnych účinkov. Knihy nám pomáhajú formovať našu osobnosť a vzdelávať sa v rôznych oblastiach života. Je preto viac ako vítané čítať veľa kníh. Ako sa ale motivovať k čítaniu?

Vymedzenie času na čítanie

Áno, to najdôležitejšie je samozrejme nájsť si voľný čas na čítanie knihy. Počas bežného pracovného týždňa sa možno pre vás zdá nemožné sadnúť si osamote do izby a prečítať si pár strany knihy. Preto vždy nechávate čítanie na večer, no vtedy ste už tak unavený, že text ani nevnímate. Veľmi dôležité je však, najmä pokiaľ s čítaním opäť začínate, vymedziť si presný čas. Napríklad si nastavte, že bude čítať každý deň 30 minút. Takýto cieľ sa pre vás postupne stane rutinou a vy si budete lepšie počas dňa nachádzať čas na otvorenie knihy. Tiež je veľmi dôležité nastavovať si zo začiatku splniteľné ciele, aby ste v tejto rutine čo najdlhšie zotrvali.

V rámci vymedzenia času je veľmi dôležité tiež vnímať čítanie ako relax, či rituál. Veľa ľudí si momentálne vo svojom dni nájde čas na relax, no strávi ho na internete. Po takomto neproduktívnom a neprínosnom strávení času sa necítime dobre, ani oddýchnuto. Často sme zaplavení reklamou, či negatívnymi emóciami. Práve preto je veľmi dôležité aby ste si čítanie spájali s relaxom. Keď budete mať počas dňa pocit, že si potrebujete dať pauzu, siahnite po knihe, utiahnite sa do tichého kútika a užívajte si pokoj a relax.

čítanie

Elektronické knihy

Pokiaľ nemáte doma knihy alebo proste neobľubujete papierovú formu kníh, môžete si kúpiť elektronické, alebo audio knihy. Táto alternatíva je veľmi vhodná pre milovníkov kníh, pretože prakticky môžete mať knihy stále so sebou. Veľmi dobrou alternatívou na čítanie elektronických kníh je tiež čítačka kníh. Tieto prístroje sú totiž dnes už veľmi výkonné a ponúkajú široké spektrum funkcií, vďaka čomu sa jednoducho môžete pustiť aj do čítania zahraničnej literatúry v cudzom jazyku. Veľmi atraktívne môžu pôsobiť tieto knihy aj pre mladých, ktorí obľubujú moderné technológie a elektroniku. Čítačky kníh sa dnes dajú kúpiť aj na internete a vy ich jednoducho môžete nakupovať s využitím Datart zliav, Hej zliav, či Alza zliav.

Mať knihu stále pri sebe je tiež veľmi dôležité pokiaľ sa snažíte začať čítať viac. Aj doma sa dá táto metóda aplikovať. Položte si knihu do obývačky, aby ste ju videli keď si pôjdete zapnúť televíziu. Možno potom zmeníte svoje úmysly a siahnete radšej po nej. Mať knihu so sebou sa však oplatí aj počas bežných pracovných dní. Ak napríklad nestihnete autobus alebo budete musieť niekde čakať, môžete si čas skrátiť príjemnou chvíľkou so sebou a knihou aj počas stresujúceho a rýchleho pracovného dňa.

Komunikujte o knihách a požičiavajte si ich

knihy

Veľmi inšpirujúce a motivačné môže byť pre vás keď máte okolo seba ľudí, ktorí veľa čítajú. V dnešnej dobe je ťažké nájsť ľudí, ktorí ešte stále siahajú aj popri toľkých vymoženostiach po kvalitnej knihe a nájdu si na ňu čas. Avšak komunikácia o knihách môže byť veľmi príjemná a prospešná. Taktiež je veľmi dobré keď si s priateľmi vymieňate tipy na knižky. Požičanie knihy od priateľa vám odhalí veľa o jeho vnútri a tiež môžete čítať knihy bez toho, aby ste si neustále kupovali nové kúsky. Ešte stále sú veľmi populárne aj knižnice. Ak sa chcete motivovať k čítaniu väčšieho množstva kníh, môžete si tiež v knižnici vypožičať viac titulov naraz, aby ste mali viac adrenalínu pri čítaní.