Hľadanie skratiek patrí medzi prirodzenú vlastnosť väčšiny ľudí. Medzi takéto rýchle riešenia sa radí aj svojpomocná zmena farby vlasov. Prečo je kúpa škatuľkových odtieňov z obchodu a následné farbenie vlasov doma riskantné? Zistite, k akým chybám najčastejšie dochádza, keď vlasy nezveríte do rúk školeného kaderníka.

Nesprávny výber farby na vlasy

Jeden z častých omylov, ku ktorému dochádza pri farbení vlasov doma je voľba nevhodnej farby. Ak s farbením začínate, radšej siahnite po semipermanentých farbách, ktoré vydržia len niekoľko umytí. Takéto farby zabezpečia, že ak niečo pokazíte, nebudete sa nad svojou chybou trápiť dlhú dobu. Nezabudnite na zaobstaranie dostatočného množstva krabičiek. Pri dlhých a hrubých vlasoch jedna škatuľka nepostačí. Farba z drogérie je riskantná možnosť, pretože spotrebiteľ nikdy nevie, čo sa v skutočnosti v jej zložení nachádza.

Hoci sa k farbám z obchodu prikláňa viacero (často neskúsených) ľudí, odporúčame objednať si profesionálne kadernícke odtiene. Sú šetrné k pokožke, menej agresívne a majú intenzívnejšie a trvalejšie účinky. Ak si vlasy farbíte prvýkrát, najlepšie je vybrať farbu, ktorá nie je tmavšia alebo svetlejšia viac, ako dva odtiene v porovnaní s vašou prirodzenou farbou vlasov. Pri váhaní medzi dvoma odtieňmi vyberte ten svetlejší.

Zlý postup pri nanášaní farby

Pri nanášaní farby na vlasy netreba podceňovať návody na škatuľkách. Vyhnite sa chaotickému farbeniu bez akejkoľvek stratégie. Vlasy rozdeľte na čo možno najviac úsekov, pri nanášaní farby začnite od korienkov a pokračujte až ku končekom. Pri zosvetľovaní vlasov peroxidom sa postup uskutočňuje opačne, kedy sa začína od končekov a postupuje sa ku korienkom. Dôvod je jednoduchý – teplo, vyžarujúce z povrchu hlavy urýchľuje proces zosvetlenia. Ak peroxid nanesiete najskôr na končeky, vo výsledky zvýšite šancu na rovnomerný odtieň po celej dĺžke vlasov.

Ak máte po ruke kefu na farbenie vlasov, použite ju. Tento proces môže vyzerať zdĺhavo, ale práve vďaka nemu dosiahnete najlepšie výsledky. Nezabúdajte na aplikáciu hustej vrstvy farby a prítomnosť rukavíc. Ochranné rukavice majú dôležitú funkciu, pretože kontakt s chemikáliami vo farbe zvyšuje riziko vzniku kožných problémov, ako je napríklad ekzém. Mať zafarbené ruky niekoľko dní môže byť navyše nepríjemné.

Čo robiť, ak vám domáce farbenie poškodilo štruktúru vlasov?

Vo všeobecnosti možno povedať, že najspoľahlivejší spôsob, ako sa vyhnúť všetkým uvedeným chybám, je vybrať sa cestou profesionálnej starostlivosti. Certifikovaní kaderníci majú široké znalosti, týkajúce sa starostlivosti o akýkoľvek typ vlasov. Patrí sem napríklad kaderníctvo v Bratislave – Donna Uomo. Ak už došlo k poškodeniu vlasov kvôli svojpomocnému farbeniu v prostredí domova, existuje spôsob, ako vlasom poskytnúť liečebnú kúru.

V prvom rade nepokračujte vo farbení. Aj keď s výsledkom nie ste spokojní, opakované nanášanie nevhodnej farby alebo silného peroxidu vám môže len uškodiť. Ak momentálne nemáte prístup do salónu, vyhľadajte olejčeky a spreje, určené na poškodené vlasy. Špecifické prvky v olejoch dokážu obnoviť pevnosť vlasových folikúl. Sústreďte sa na najviac poškodené miesta a potom ich celé opatrne prečešte. Na základe návodu zistite, či sa daný produkt z vlasov po čase odstraňuje, alebo ho môžete nechať pôsobiť bez umytia. V konečnom dôsledku však odporúčame zveriť všetky činnosti spojené s farbením vlasov do rúk spoľahlivého kaderníctva.