Bylinky majú množstvo úžasných účinkov na naše telo. Vieme si ich nazbierať aj v prírode, či vypestovať doma, no napriek tomu ich málo kto z nás využíva. Bylinné zmesi sa využívajú v kozmetike, zdravej výžive pre ich vynikajúce účinky. Prečo by ste mali užívať bylinky? Aké pozitívne účinky môžu mať na vaše telo? Ktoré bylinky sú ideálne pre posilnenie imunity?

Bylinky a imunita

bylinky

Imunita je v podstate obranyschopnosť organizmu. Ide o komplex molekúl, tkanív a orgánov, ktoré pre správne fungovanie musia byť v dokonalej rovnováhe. Až vtedy môže imunita naplno bojovať proti potenciálnym ohrozujúcim cudzorodým látkam. Už pri narodení máme vybudovanú imunitu. Avšak počas nášho života sa imunita stretáva s rôznymi ochoreniami, no vplyv na jej rovnováhu má aj náš životný štýl. Bylinky môžu na imunitu pôsobiť podporujúco najmä kvôli obsiahnutým látkam a často sú používané aj ako prevencia voči vírusovým či infekčným ochoreniam.

Echinacea patrí medzi najviac populárne prírodné stimulátory, ktoré majú obrovské využitie pri posilnení imunity. Užíva sa však často aj pri výskyte niektorých ochorení, napríklad chrípky, prechladnutí, či infekcii horných dýchacích ciest. Echinacea sa dá užívať vo forme tabliet, ale tiež ľudia obľubujú aj čaj z tejto rastliny, ktorý môže byť príjemným rituálom s pozitívnymi účinkami na naše telo.

Ďalšou bylinkou, ktorá má veľký význam pri posilnení našej imunity je rakytník rešetliakovitý. Má vysoký obsah vitamínu C, ale taktiež aj iných dôležitých vitamínov a minerálnych látok. Opäť sa môže užívať vo forme čajového nápoja, ale sušené plody je možné užívať aj na priamu konzumáciu. Čerstvé plody majú široké využitie v kuchyni, napríklad na prípravu kompótov, či sirupov. Je výbornou prevenciou aj pred chrípkovými ochoreniami.

Bylinky v sušenej forme na prípravu čaju majú mnoho benefitov. Nielenže čaje z takýchto bylín sú veľmi chutné, často majú aj iné príjemné vlastnosti, ako napríklad upokojenie organizmu, či práve posilnenie imunity. Ideálne je bylinky si zbierať a sušiť, prípadne ich pestovať doma. Avšak pokiaľ takúto možnosť nemáte existuje množstvo obchodov, ktoré ponúkajú bylinky v takejto forme. Ideálne je nakupovať ich cez internetový obchod Babickinazahrada.sk s využitím Babickinazahrada zliav.

Relax

levanduľa

Dopriať si dostatok relaxu je tiež veľmi dôležité pre správnu harmóniu nášho tela. Bylinky je možné kupovať aj vo forme tabliet, tinktúr, či zmesí, ktoré majú taktiež množstvo pozitívnych účinkov. Bylinky sú často súčasťou aromaterapie, či masážnych krémov. Sú preto často spojené s relaxáciou a pomáhajú nám sa uvoľniť. Ak by ste mali záujem aj o produkty z takejto kategórie môžete navštíviť internetový obchod Bohatstvo-prirody.sk a využiť Bohatstvoprirody zľavy.

Medzi bylinky, ktoré vám môžu pomôcť s odbúraním stresu a nadobudnúť pocit relaxu a pokoja patrí napríklad medovka, či levanduľa. Levanduľový vôňa sa v aromaterapii využíva už niekoľko rokov a často sa pridáva aj do rôznych kozmetických prípravkov pre je upokojujúce vlastnosti. Medovkový čaj je pre vaše večerné zrelaxovanie od pracovných, či rodinných starosti ideálnou voľbou. Ľubovník je ďalšou bylinkou, ktorá sa spája s uvoľnením a skľudnením organizmu. Taktiež podporuje emočnú vyrovnanosť a stará sa o duševnú harmóniu.

Dávkovanie bylín by však malo byť kontrolované a nemali by ste to v žiadnom prípade preháňať. Niektoré bylinky totiž pri nadmernom požití môžu spôsobovať tráviace ťažkosti. V žiadnom prípade by ste však nemali podceňovať zdravé účinky byliniek na náš organizmus.

Užívate nejaké bylinky? Zameriavate sa na rovnováhu vášho organizmu? Máte radi aromaterapiu?