Kolagén je súčasťou nášho tela, v našom tele predstavuje najviac zastúpenú stavebnú bielkovinu. Jeho stavba pozostáva z komplexu aminokyselín, ktoré podporujú hojivé a regeneračné procesy v našom tele. Predstavuje najmä spájacie tkanivo pre takmer všetky v tele. Kolagén si teda prirodzene telo produkuje, avšak s pribúdajúcim vekom sa jeho množstvo v tele znižuje, čo sa prejavuje aj viditeľne rôznymi prejavmi starnutia.

Keďže je kolagén bielkovinou, množstvo ľudí si môže myslieť, že dodávaním bielkovín prostredníctvom proteínov (srvátkových, či rastlinných) dosiahne rovnaké účinky. Rozdiel medzi takýmito bielkovinami však spočíva najmä v obsahu aminokyselín. To spôsobuje že srvátkové a rastlinné proteíny sú vhodnejšie na budovanie svalovej hmoty a jej udržania. Naopak kolagén je vhodný na dlhodobú výživu bunkových tkanív. Kolagén môžete nakupovať aj veľmi výhodne s využitím Incacollagen zliav, ktorý distribuuje vysoko kvalitný morský kolagén.

Pozitíva užívania kolagénu

Pre mladého človeka, ktorý ešte nepociťuje žiadne príznaky starnutia môže pripadať užívanie kolagénu zbytočné. Avšak kolagén je vhodný pre akékoľvek vekové kategórie, či už ako prevencia, pri podpore regenerácie, bolestiach a podobne. Každý človek môže totiž z užívania kolagénu čerpať určité benefity. Zároveň tieto pozitíva spozorujete už po mesiaci pravidelného užívania.

Najčastejšie sa benefity kolagénu spájajú s mladosťou a krásou. Je to najmä preto, že udržuje naše telo vo fyzickej aj mentálnej kondícii, ale ovplyvňuje aj fyzický vzhľad. Pokiaľ si budete pravidelne dodávať správne množstvo kolagénu, budete môcť predísť nepríjemným príznakom starnutia, budete sa cítiť omnoho viac energickí a plní života.

Nedostatok kolagénu v tele sa prejavuje najmä pri problémoch so správnym fungovaním pohybového ústrojenstva. Pod týmto pojmom si môžeme predstaviť najmä bolesť kĺbov, svalstva, zla regenerácia svalov, nedostatočná hybnosť kĺbov a podobne. Dopĺňanie kolagénu môže týmto nepríjemných prejavom rýchlo a účinne zamedziť, prípadne ich stlmiť a priblížiť telu lepšiu kondíciu a flexibilitu.

Kolagén tiež veľmi pomáha s kvalitou pleti. Jeho užívanie podporuje elimináciu únavy pleti, akné, ale bojuje aj s vráskami.blahodarné účinky na vlasy, zamedzuje vypadávaniu, podporuje rast nových, zdravých vlasov. Má výborné regeneračné vlastnosti pre farbené a poškodené vlasy. Takisto účinkuje aj na nechty a pomáha aj pri kožných problémoch ako sú napríklad strie, jazvy či ekzémy.

Ako vybrať kolagén?

kolagén

Pri výbere kolagénu je dôležité zameriavať sa na spektrum aminokyselín, ktoré obsahuje. Najdôležitejšie aminokyseliny, ktoré sa v kolagéne nachádzajú sú predovšetkým glycín, hydroxyprolín a prolín. Ide o funkčné aminokyseliny. Tiež je dobré vedieť, že v tele sa nachádza viacero kolagénov, no najdôležitejšie sú tie, ktoré sú v tele zastúpenej v najväčšom množstve. Kvalitu kolagénu tiež ovplyvňuje aj spôsob jeho spracovania, pretože na trhu nájdete rôzne formy ako napríklad hydrolizovaný, vo forme tabliet, či prášku.

Na nákup kolagénu môžete využívať rôzne stránky so športovými potrebami a výživovými doplnkami a uplatňovať pri tom Gymbeam zľavy, či Myprotein zľavy. Ideálne sú však aj stránky, ktoré sa zameriavajú na prírodnú medicínu a výživové doplnky s využitím Babickinazahrada zliav, Bohatstvoprirody zliav, či Powerlogy zliav.

Vedeli ste o pozitívnych účinkoch kolagénu na ľudský organizmus? Užívate kolagén? Aká forma kolagénu je pre Vás na užívanie najvhodnejšia? Naučil vás tento článok niečo viac?