Joga je v poslednom čase veľmi obľúbenou fyzickou aktivitou, ktorá podporuje zdravie nášho organizmu a prináša nám väčšiu flexibilitu. Posilňovanie psychického zdravia popri zlepšovaní našej fyzickej kondície je kombináciou, ktorú ocenia snáď všetky vekové kategórie. Zároveň však toto cvičenie vôbec nie je nepríjemné, práve naopak je veľmi upokojujúce. Pre ľudí, ktorí jogu ešte nikdy neskúšali zrejme takéto popisovanie evokuje nejaký bohémsky rituál. Joga je však obyčajným cvičením, ktoré vás naučí ako manipulovať so svojim telom a zároveň ako sa udržovať v psychickej pohode.

Fit vďaka joge

V prvom rade ako sme už spomenuli, joga formuje naše telo z fyzickej stránky. Posilňovaním jednotlivých partií tak môžete docieliť výrazné zmeny na vašej postave. Vďaka cvičeniu jogy sa stanete ohybnejší a celkovo pohyblivejší. Joga má vplyv aj na zmiernenie bolestí kĺbov, chrbtice. Správnymi jogovými cvikmi vieme masírovať vnútorné orgány, ktoré touto cestou aj dostatočne prekrvíme. Správna jogová prax vedie aj k správnemu držaniu tela a celkovej stabilite.

joga

Mentálne zdravie

Okrem fyzického zdravia má joga veľký vplyv aj na zdravie psychické. Pri každodennej jogovej praxi si doprajete čas pre seba a svoje telo. Joga je vo veľkej miere aj o správnom dýchaní a uvedomovaní si vlastného tela. Je veľmi terapeutická a relaxačná, najmä pokiaľ na ňu máte vhodné prostredie s príjemnou atmosférou. Môže byť veľkým pomocníkom pri eliminácii stresu, pretože vám pomôže pravidelne zrelaxovať. Po cvičení vás navyše zaplaví vlna endorfínov, ktoré vám dodajú energiu a tiež joga vplýva aj na hladinu serotonínu, ktorý formuje našu náladu. Joga má vplyv aj na udržanie našej sústredenosti a koncentrácie počas dňa.

Pre koho je joga vhodná?

Jogu môže cvičiť úplne každý, v akejkoľvek vekovej kategórii. Pri joge je však veľmi dôležité, aby ste boli trpezliví a pravidelnej sa venovali jogovej praxi. Iba pravidelným cvičením viete docieliť viditeľné výsledky, čo sa týka niektorých jogových pozícii, či vašej ohybnosti. Jogu však môžete pravidelne cvičiť aj rekreačne a využívať tak jej benefity. Pozor by si mali dať len tí ľudia, ktorí trpia nejakými zdravotnými ťažkosťami. V tomto prípade je veľmi dôležité jogovu prax konzultovať s lekárom.

Joga je ideálnym cvičením pre súčasnú spoločnosť

Naozaj je to tak. Zaberá málo času, má veľa benefitov, je pohodlná a navyše nám pomáha s udržovaním psychického zdravia. Pre bežného človeka 21. storočia je to ideálna kombinácia, keďže nezabije cvičením veľa času a navyše bude vyzerať dobre, bude zdravý a psychicky v pohode. Jogu viete cvičiť kdekoľvek takže aj finančne ide o skvelú záležitosť. Joga však môže byť taká akú ju potrebujete. Môže byť náročná, môže byť pomalá, môže byť príjemná, môže byť rýchla. Rovnako ako sme rôzne typy ľudí sú aj rôzne typy jogy a najkrajšie na tom je to, že si každý môžeme vybrať tú svoju.

Cvičíte doma jogu? Aký typ jogy je váš obľúbený? Ktoré benefity jogy na sebe pozorujete? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentároch. V prípade, že ste jogu ešte nikdy neskúšali, odporúčame vyskúšať pokojne aj doma v obývačke krátke jogové video, ktoré je zamerané predovšetkým na dýchanie a vyskúšajte tak skvelé pocity spojené s cvičením jogy: