Každá spoločnosť má na výber z niekoľkých spôsobov, ako dostať svoje výrobky k spotrebiteľom. Svojpomocné riadenie dodávateľského reťazca však nie je vždy najlepšou možnosťou. V tomto prípade je vhodné, ak svoje starosti s transportom tovaru prenesú na odborných poskytovateľov prepravných služieb. Ako dokážu prepravcovia zabezpečiť správnu distribúciu zásielok?

Akú úlohu plnia prepravcovia pri transporte tovaru?

Prepravcovia tovaru zohrávajú v dodávateľskom reťazci dôležitú úlohu. Ich služby zvyknú využívať napríklad spoločnosti, ktoré sa rýchlo rozrastajú alebo majú problémy s plnením požiadaviek na transport produktov. Už len nesprávna dokumentácia pri prevoze do zahraničia môže viesť k omeškaniu zásielok, či dorazeniu na nesprávne miesto doručenia. Pri spolupráci s profesionálom je však výsledkom presná administratíva, správny výber dopravného prostriedku a včasný prevoz na cieľové miesto. Podnikatelia si tak vo výsledku dokážu udržať dobré meno, ale aj rozšíriť svoju klientelu.

Jednou z viacerých výhod spolupráce s odborníkmi na špedičné služby, je spoľahlivá kompletizácia objednávok. Po odovzdaní nákladu do distribučného centra sa oň špecialisti bezpečne postarajú. Súčasné moderné skladovacie služby zahŕňajú zistenie parametrov tovaru, sledovanie dátumov spotreby, ale aj jeho stráženie (napríklad kamerovým systémom). Už spomenutá kompletizácia objednávok spočíva v balení do odolných obalových a výplňových materiálov. Niektoré produkty totiž môžu byť krehké a preto je potrebné ich počas transportu ochrániť pred vonkajšími vplyvmi. Následne sa podľa preferencii zákazníka pridajú do vnútra balíka položky ako sú faktúry, dodacie listy, návody na použitie a ďalšie. Pokiaľ ide o samotný prevoz tovaru, kvalitní prepravcovia majú k dispozícií niekoľko možností nákladnej dopravy. O aké verzie ide?

Aké typy vozidiel sa využívajú na prepravu tovaru?

Nákladná preprava tovaru sa uskutočňuje prostredníctvom niekoľkých dopravných prostriedkov, pričom každý z nich so sebou prináša určité výhody. Lodná preprava je jedna z najstarších a zároveň najdostupnejších možností, keďže voda vytvára rozsiahle prepojenia medzi krajinami po celom svete. Prečo však prepravcovia často volia prepravu loďou, keď majú k dispozícií rýchlejšie verzie dopravy? Lodná preprava je ekonomická a bez ohľadu na typ zásielky sa dokáže prispôsobiť potrebám zákazníka. Tovar sa ukladá do bezpečných a objemných lodných kontajnerov. Kontajnery sú navrhnuté tak, aby boli počas prepravy zaistené a uzamknuté, čo zvyšuje ich spoľahlivosť. Zavedené predpisy a správna manipulácia so zásielkami vo výsledku vytvára minimálne straty a vysoký úspech transportu produktov na miesto určenia.

Letecká nákladná preprava je jedným z najrýchlejších spôsobov prepravy. Pokiaľ musí byť tovar odoslaný v čo možno najkratšom čase, potom bude najlepšie zvoliť práve tento druh transportu. Pokročilé bezpečnostné opatrenia a dodržiavanie prísnych predpisov zároveň znižujú pravdepodobnosť straty nákladu. Hoci je letecká verzia o niečo cenovo náročnejšia, pre svoje výhody sa frekventovane využíva na globálne doručovanie.

Prepravcovia sa tiež často rozhodujú pre cestnú nákladnú prepravu. V závislosti od cestnej infraštruktúry miest a obcí sa zvolí ten najprijateľnejší dopravný prostriedok. Do rušných centier sa dobre hodí menšie nákladné vozidlo, ako je napríklad skriňová dodávka. Jej rozmery sú úspornejšie ale zároveň dokáže prepraviť objemné množstvo zásielok. Pre dlhšie trasy sú typické plachtové dodávky s ochrannými vlastnosťami voči nepriaznivým poveternostným podmienkam. Medzi vozidlá s vysokou nosnosťou a veľkým vnútorným priestorom sa zaraďuje tradičný ťahač s návesom, či kamiónová súprava. V konečnom dôsledku sa spoľahliví prepravcovia na základe svojich skúseností vedia rozhodnúť, ktorý spôsob prevozu tovaru je najefektívnejší.