Menštruácia je pre dámy každomesačnou súčasťou. Ide o nesmierne individuálnu záležitosť – niektoré dámy môže poriadne potrápiť, zatiaľ čo iné s ňou nemajú žiadny väčší problém. Bolestivá menštruácia sa nazýva dysmenorea a najčastejšie sa týka mladých dievčat. S vekom väčšinou ustupuje, prípadne sa upravuje po narodení dieťaťa. Najčastejšie sa bolestivá menštruácia prejavuje kŕčmi v spodnej časti brucha, ktorá prechádza aj do spodnej časti chrbta.

Intenzita a dĺžka bolesti je u každej dámy individuálna, no často takéto pulzujúce kŕče začínajú už pár dní pred nástupom menzesu.

Životospráva má zásadný vplyv

bolestivá menštruácia

Aj keď takéto kŕče sú často priamo súčasťou menštruácie, rovnako na nej vplývajú aj viaceré vonkajšie faktory. Medzi základné aspekty, ktoré majú vplyv na bolestivú menštruáciu patrí životospráva. Nesprávne stravovanie, nedostatok vitamínov, minerálov a celkových živín v kombinácii so stresom, či nedostatkom pohybu narúšajú hormonálnu sústavu. Ženské hormóny sú nesmierne citlivé na akékoľvek zmeny a práve zasahujú aj do fungovania menštruačného cyklu.

Medzi základnú formu prevencie tak môže patriť kvalitný a zdravý, pravidelný pohyb. Rovnako môžete konzumovať zdravú stravu obsahujúcu dostatok živín. Zvýšená športová aktivita vo všeobecnosti znižuje výskyt menštruačných bolestí a podporuje aj úpravu menštruačného cyklu. Začať športovať môžete napríklad s uplatnením Myprotein zľavy.

Ako si poradiť so silnými kŕčmi?

Veľmi vhodnou alternatívou na bolestivé menštruačné kŕče je odpočinok. Vyložte si nohy a nájdite si príjemnú polohu. Snažte sa byť v teple, prípadne si môžete dopriať aj teplý kúpeľ alebo teplé obklady. Teplo na brucho vám uľaví od sťahov maternice. Menštruačné bolesti sú často aj vyčerpávajúce a tak budete zrejme mať menej energie, preto je vhodné si pospať.

teplý obklad

Rovnako vám môžu pomôcť aj niektoré doplnky stravy ako je napríklad Vápnik, Horčík + B6, železo, či rôzne voľnopredajné lieky. Vápnik má napríklad skvelé vlastnosti na nervové napätie, či podráždenosť. Železo je vhodné na doplnenie pri menštruačnom krvácaní, kedy sa z tela uvoľňuje. Rovnako je vhodné konzumovať bylinné čaje – ideálnou voľbou je napríklad alchemilka, ktorá je ideálna na menštruačné bolesti. Všetky doplnky stravy môžete nakupovať výhodnejšie s využitím Medpharma zliav.

Menštruácia nám ukazuje zdravé a správne fungovanie nášho tela a v podstate naše telo pravidelne čistí. Napriek tomu, ale nie je v poriadku, aby nás trápili bolestivé kŕče. Ak máte možnosť využiť niektorú z našich rád, určite tak urobte, dokonca sme vám priniesli aj tipy na rôzne zaujímavé zľavy, aby ste mohli ušetriť pri nákupoch online.