Upratovanie patrí medzi domáce práce, ktoré nás oberajú o veľké množstvo času a námahy. Obzvlášť sa to deje vtedy, keď nemáme presný systém upratovania a tak nám všetko trvá prehnane dlho. V tomto článku vám prinesieme tipy na efektívne upratovanie, ktoré vám pomôžu hĺbkovo, no nesmierne efektívne vyčistiť celú vašu domácnosť. Zároveň vám to nezaberie ani tak veľa času, ako si môžete myslieť. Ako na veľké upratovanie, aby všetko bolo lesklé, čisté a zároveň, aby ste sa pri jeho realizácii totálne nezničili?

Na upratovanie si vyhraďte osobitný čas, kedy sa nemusíte naháňať a môžete si dovoliť stráviť niekoľko hodín touto celkom náročnou fyzickou aktivitou. Upratovať so stresom nie je práve najlepšou voľbou a preto je ideálne si k upratovaniu vytvoriť príjemnú atmosféru. Zapnite si vašu obľúbenú hudbu, podcast, či film a nalaďte sa na pozitívnu vlnu. Takto vám pôjde upratovanie hneď oveľa viac od ruky. Dobré je tiež pri upratovaní (pokiaľ nepotrebujete pomoc) poslať všetkých z domu preč, aby ste sa mohli naplno venovať upratovaniu a nerušili ste sa navzájom s ostatnými členmi domácnosti.

upratovanie

Výbava na upratovanie

Pred samotným upratovaním potrebujete mať aj určitú výbavu. Gumené rukavice, vysávač, teplá voda s čistiacim prostriedkom a iné nezbytnosti si pripravte vopred, aby ste nemuseli od upratovania neustále odbiehať. Gumené rukavice sú nesmierne dôležité, pretože pri upratovaní pracujete s nebezpečnými chemikáliami, ktoré vám môžu spôsobiť rôzne nepríjemné poškodenia kože. Rovnako vás tiež ochránia pred drobnými úrazmi spojenými s energickým upratovaním.

Umývanie okien

Umývanie okien sa spája práve s veľkým upratovaním a realizuje sa len niekoľkokrát do roka. Najprv metlou poometajte všetky pavučiny a nečistoty. Potom teplou vodou s jarou dôkladne vyčistite rám okna, žalúzie, sklo, parapety z obidvoch strán a zamerajte sa na všetky detaily. Tento krok je pre čistotu okna najdôležitejší. Potom už stačí použiť len váš obľúbený leštiaci prostriedok a okno vyleštiť do čista. Rovnaký postup opakujte na všetkých oknách pre dosiahnutie dokonalého výsledku. Omnoho jednoduchší postup majú ľudia, ktorí si zakúpili leštič. Vtedy stačí použiť len vodu a leštič okien a okná budú ako nové.

umývanie okien

Upratovanie kúpeľne

Kúpeľňa je miestnosť, ktorá je na upratovanie nesmierne náročná. Obkladačky, dlažba a kúpeľňové vybavenie je treba udržiavať v prvotriednej čistote, keďže slúžia na osobnú hygienu. Na čistenie odporúčam používať klasický prášok, ktorý si poradí s akoukoľvek nečistotou. Zvyšok zachráni akýkoľvek leštič, ktoré všetky povrchy dokonale dočistí. Pri umývaní obkladačiek a dlažby je najlepším pomocníkom teplá voda s jarou, prípadne ich tiež môžete doleštiť leštidlom. Snažte sa nepoužívať veľa prostriedkov, aby ste zbytočne na povrchoch nespôsobili šmuhy.

Zbavte sa prachu a nečistôt aj za nábytkom

V rámci veľkého upratovania je dobré aj poodťahovať nábytok a poriadne vyčistiť všetky kúty od pavučín a nečistôt. Na túto aktivitu je však potrebná mužská sila, určite sa nenaťahujte s odťahovaním osamote. Po odtiahnutí nábytku je ideálne vysávačom povysávať podlahu, zadnú stranu nábytku a tiež aj steny. Ideálne je tiež čistou vodou s jarou poutierať podlahu a nábytok zasunúť naspäť. Za nábytkom sa často nachádza veľa prachu a často tam môžu byť ukryté aj plesne. Pobyt v priestoroch s takýmto nezdravým ovzduším vplýva veľmi negatívne na naše zdravie a preto by ste určite raz za čas mali spraviť aj takýto druh upratovania.

Akú sú vaše triky pre dokonalé veľké upratovanie? Podeľte sa o ne s nami v komentároch!