Aj keď je už leto za nami a väčšina z nás iba spomína na príjemné chvíle prežité s blízkymi, stále je čas si nejakú dovolenku dopriať. Ak ste na to nemali čas uprostred dovolenkovej sezóny, mimo nej si nejaký nájdite. Oplatí sa to už len preto, že pred studenými mesiacmi si môžete ešte naposledy poriadne dobyť energiu. Okrem toho má dovolenky mimo sezóny aj viacero výhod. Mnohé z nich určite oceníte.

Na juhu je teplejšie

Vo všeobecnosti sa to samozrejme týka hlavne destinácií, ktoré sú južnejšie ako my. V prvom rade je to teda rozdiel v teplotách. V destináciách, ako sú Malta, Sicília, Grécko či Tunisko je podstatne teplejšie a príjemnejšie počasie aj začiatkom jesene. Nie je to len teplota vzduchu, ale aj teplota mora. Po dlhých letných dňoch je more rozohriate a tak je aj pri nižších teplotách vzduchu plávanie a vyvádzanie v mori lákavou činnosťou. A to je spojené aj s ďalšou výhodou.

Pláže nie sú preplnené

Ak máte radšej pokojnú atmosféru a masy ľudí vo vode vám nevyhovujú, potom je dovolenka po sezóne pre vás to pravé orechové. Príjemné a tiché prostredie piesočných pláží Čierneho mora či kamenistých pláží Jadranu v období po sezóne pôsobí často až panensky prírodne. Pre toho, kto si chce oddýchnuť od množstva stresu doma a v práci sú poloprázdne pláže dokonalým balzamom. Museli by ste si to však osobne vyskúšať, pretože sa celkový efekt nedá dokonale opísať slovami.

Moderné technológie vám umožňujú bez väčších problémov si objednať nielen celý dovolenkový pobyt, ale podľa potreby si môžete zabezpečiť iba dopravu či ubytovanie vo vami vybranej destinácii. Nemusíte pritom nikam chodiť, pretože všetko sa dá zariadiť z pohodlia domova cez internet. Pritom môžete ešte aj výrazne ušetriť vďaka rôznym akciovým ponukám, akými sú napríklad zľavy na Booking.com.

Lacnejšie atrakcie a pamiatky bez davov ľudí

Okrem cien ubytovania či dopravy sú po hlavnej časti sezóny podstatne nižšie aj ceny atrakcií, ktoré môžete na dovolenke nájsť. Majitelia sú si vedomí toho, že dopyt už nie je taký vysoký, ako uprostred leta, takže nie je problém stretnúť sa aj s polovičnými cenami oproti tým bežným. Zážitok je pritom často na nezaplatenie. Podobne je to aj v prípade historických pamiatok, ktoré nie sú začiatkom jesene či na jar preplnené turistami z celého sveta. Vďaka tomu sa nemusíte obávať, že by ste si nemohli vychutnať zážitok z návštevy pamiatky.

Keď ste si už vybrali destináciu, ktorá vám najviac vyhovuje, môžete si nájsť aj najvýhodnejší spôsob dopravy a ubytovania. Ak sa chystáte do destinácie, ktorá je relatívne blízko, často je výhodnejšia cestná doprava ako letecká. Aj keď je časovo náročná, ak cestujete vlastným autom, môžete ušetriť celkom zaujímavú sumu. A mimo sezónu už nie sú ani hlavné cestné spojenia také preplnené autobusmi a dovolenkármi. Nezabudnite však na kondíciu vášho auta. Nemusíte pritom minúť priveľa. Stačí ak využijete aktuálnu ponuku napríklad na zľavy v Auto Kelly, kde nájdete všetko čo potrebujete.

Najjednoduchším riešením je však jednoznačne výber a objednanie kompletného zájazdu. Môže to byť aj last-minute či first-minute dovolenka za pomerne výhodnú cenu. Takéto dovolenky ponúkajú mnohé spoločnosti. Ich výber je pritom jednoduchý vďaka možnostiam vyhľadávania a k tomu môže byť ešte výhodnejší, pretože sa dajú uplatniť zľavy, ktoré ponúkajú spoločnosti ako Invia.

Dovolenka po sezóne má veľa výhod a každá destinácia má okrem toho svoje vlastné prednosti oproti tým ostatným. Vybrať si preto tú správnu pre seba či pre svojich blízkych tak, aby spĺňala všetky alebo aspoň väčšinu podmienok, môže byť problém. No jedno je isté. Októbrové dni môžete stráviť v príjemnom a pokojnom prostredí piesočných pláží, pod horúcim slnkom a v teplom mori. Destinácie ako Maurícius, Omán či Turecko, ktoré je čoraz častejšie v hľadáčiku našich turistov, vám ho dokážu bez problémov zaručiť. Je len na vás, ktorú dovolenku si vyberiete. Nejde predsa iba o peniaze, ale hlavne o to, aby ste si mohli ešte poriadne oddýchnuť pred zimou.