Obuv je každodennou súčasťou nášho života. Jej základnou úlohou je spevnenie chodidiel, ochrana pred mechanickými vplyvmi a stabilita. Kupovanie nekvalitnej obuvi zo zlých materiálov, ktoré nie sú dostatočne pevné môže vašim nohám spôsobiť množstvo problémov. Nezanedbávajte starostlivosť o nohy a doprajte im kvalitné a pevné topánky.

Kvalita obuvi ovplyvňuje priamo zdravie nôh, ako aj vaše pohodlie. Práve preto by ste mali dbať na to aby vaša obuv bola v správnej veľkosti a dostatočne pevná a stabilná. Pokiaľ sa pri výbere vašich topánok budete zameriavať ne všetky dôležité aspekty môžete sa vyhnúť rôznym zdravotným problémom. Taktiež môžete obuv využívať omnoho dlhšie a tešiť sa z jej benefitov.

vysoké podpátkyAké zdravotné problémy spôsobuje nekvalitná obuv?

V prvom rade spôsobujú nekvalitné topánky, či topánky zlej veľkosti deformácie nôh. Deformácie nôh sú spojené najmä s prstami, či kosťami. Môžu byť veľmi nepríjemné a spôsobovať ďalšie nadväzujúce zdravotné problémy. Veľmi nepríjemné sú tiež topánky na vysokom podpätku, ktoré najmä pri dlhodobom nosení môžu spôsobovať vážne zdravotné problémy s chrbticou.

Je dobré si uvedomiť, že každodenné nosenie nekvalitnej obuvi môže dlhodobo spôsobiť omnoho závažnejšie problémy. Postupom času môžete mať problém s držaním tela, čo neskôr vedie k problémom s chrbticou. Nesprávna obuv môže spôsobovať aj problémy s pokožkou nôh, ktoré sú bolestivé a tiež aj neestetické. Nekvalitná obuv vám môže spôsobiť aj nadmerné potenie chodidiel, ktoré je rovnako nepríjemné a po zdravotnej stránke nežiaduce.

Taktiež nekvalitná obuv podniecuje vznik kŕčových žíl. Medzi ďalšie problémy patria aj valgózny palec. Táto deformácia je spôsobená najmä špicatými a úzkymi topánkami. Nekvalitná stielka obuvi môže spôsobiť plochú nohu, môže viesť k odtlakom, či dokonca až ku kompletnému znemožneniu chôdze. Problémy, ktoré nekvalitná obuv spôsobuje netreba podceňovať a treba sa pred nimi chrániť najmä kvalitnou obuvou.

teniskyČo vám zabezpečia kvalitné topánky?

Kvalitné topánky zabezpečia najmä stabilitu. Stabilita je dôležitá nielen pri chôdzi ale veľký význam má aj pri správnom držaní tela.  S tým má veľký súvis aj správny sklon a výstielka obuvi. Stabilita je tiež dôležitá pri rôznych terénoch aby ste sa vyhli rôznym mechanickým poškodeniach pri chôdzi. Kvalitná obuv je tiež dôležitá ako ochrana voči vonkajším vplyvom a teda chráni vaše nohy pred nepriaznivými vplyvmi počasia, či terénu.

Kvalitnú obuv môžete nakupovať prostredníctvom rôznych obchodov. Pri výbere sa zameriavajte najmä na materiál, veľkosť a konkrétny účel topánok. Veľmi pohodlné je nakupovať aj prostredníctvom internetových obchodov, kde nájdete rovnako moderné ako aj kvalitné topánky. Prezrite si sortiment obchodov ako Footshop, Eobuv, Baťa, Gearbest, či Answear.