Pitný režim je pre naše telo nesmierne dôležitý a podstatný. Veď samotné ľudské telo je tvorené z 60 až 70% vodou. Dôležité je pre správne fungovanie nášho organizmu predovšetkým dopĺňať svoj pitný režim z kvalitných zdrojov a v správnom množstve. Koľko vody by ste denne mali vypiť? Čo spôsobuje nadbytok vody v organizme ?

Správny pitný režim

Čo sa týka správneho množstva vody, ktoré by ste mali denne prijať, môžete si to jednoducho vypočítať. Všeobecné pravidlo hovorí o tom, že na každých 15 kilogramov váhy by ste mali byť schopný prijať 0,5 litra tekutiny. Prepočet je teda pre 65 kilogramového človeka nesmierne jednoduchý:

💧 65/15=4,3×0,5=2,17 litra vody 💧

Vo všeobecnosti signál smädu prichádza už keď telo stratí 1 až 2% telesných tekutín. V súčasnosti je však pre naše telo nesmierne klamlivé požívanie rôznych sladených nápojov. Tie sa totiž do nášho denného príjmu tekutín nerátajú, no napriek tomu blokujú signalizovaniu smädu a tak často zabúdame piť dostatok kvalitnej, čistej vody.

pitný režim

Aké problémy spôsobuje nedostatok tekutín?

Nedostatok tekutín spôsobuje množstvo zdravotných ťažkostí. Často sa prejavuje dehydratáciou, ktorej hlavné príznaky sú suchosť v ústach, smäd, farba jazyka – konkrétne biely povlak. Chronická dehydratácia môže podporiť zvyšovanie hladiny cholesterolu. Taktiež dehydratácia zmenšuje objem krvi a zvyšuje riziko srdcového infarktu, či mozgovej príhody.

Tipy ako dodržiavať pitný režim počas bežných dní

Množstvo ľudí má v súčasnosti problém dodržiavať pitný režim. Stále sa niekam ponáhľame a tak si na dostatok tekutín počas dňa ani nespomenieme. Zároveň sme mnohí priam závislí na kofeíne, pričom káva odvodňuje. Ideálne je preto nosiť si so sebou fľašu, ktorá vám pomôže kontrolovať koľko ste vypili. Navyše budete mať neustále vodu po ruke a tak je omnoho väčšia pravdepodobnosť, že vypijete dostatok.

💧 Skvelé fľaše môžete nakupovať výhodne napríklad s využitím Kitos zľavy alebo Insportline zľavy. Okrem toho, že budú perfektne slúžiť na kontrolu vášho pitného režimu, sú aj nesmierne ekologické a ekonomické. 💧

voda

Na kontrolu vášho pitného režimu môžete využívať aj rôzne aplikácie alebo si zapnúť pravidelné upozornenia. Medzi obľúbené aplikácie na kontrolu pitného režimu patria Water Time Pro, Water Drink Reminder, Hydro Coach, či Plant Nanny. Na takúto kontrolu budete potrebovať kvalitný smartfón, ktorý vám umožní si aplikácie stiahnuť. Nový smartfón si môžete kúpiť aj výhodne s využitím našich Alza zliav, či Hej zliav.

Pitný režim je základom pre zdravie vášho organizmu. Treba sa snažiť čo najlepšie ho dodržiavať, aby sme získali zdravý organizmus a skvelú imunitu. Nedostatok tekutín organizmus oslabuje a tak sa javí omnoho náchylnejší k prepuknutiu ďalších ochorení. Dbajte na svoje zdravie a kúpte si kvalitnú fľašu alebo si nájdite iný spôsob ako dokážete sledovať dostatok tekutín, ktoré denne prijmete.