Deň detí sa oslavuje v prvý júnový deň vo väčšine krajín sveta. Nie všade je zvykom oslavovať ho práve 1.6. a niekde dokonca táto tradícia ani neexistuje. V Európe sa ale za Deň detí označil práve 1. jún a to už v roku 1952. V minulosti slúžil hlavne na to, aby sa každoročne pripomínali základné práva detí, preto je veľmi podporovaný UNICEFom. Dnes sa z neho v krajinách, kde deti väčšinou dostávajú kvalitnú starostlivosť, stal deň kedy sa deťom kupujú darčeky, sladkosti a slúži hlavne k radosti najmladšej generácie. Ako teda využiť tento sviatok tak, aby z neho mali zážitok aj deti?


Choďte do prírody

Príroda sa pre deti stáva čoraz väčšou vzácnosťou. Žijeme v mestách, domov chodíme večer a na prechádzky napríklad v lese už máme čas iba málokedy. Je to škoda, lebo práve v prírode sa deti často cítia veľmi dobre. Spoznávajú veľa vecí, od rastlín, cez živočíchy až po to, ako vlastne naša planéta “funguje” a čo všetko sa odohráva na jej povrchu. Do nejakého lesa sa dá dostať asi v každom meste, tie sú ešte aspoň na okraji miest zachované. Jazerá a rieky sú tiež celkom prístupné, ale tie sa nemusia nachádzať v každej lokalite. Zaujímavosti ako väčšie pohoria alebo jaskyne sú už celkom vzácne, ale ak máte auto a viete si urobiť čas, tiež to nie je neprekonateľný problém. Práve z miest, ktoré nie sú bežné, majú deti najväčšiu radosť. Skúste teda najbližší Deň detí využiť prechádzkou v prírode, vášmu dieťaťu to dá viac než by ste možno čakali.


Navštívte kníhkupectvo

Žijeme v dobe, kde elektronika jednoznačne začína prevládať nad klasickými knihami a časopismi. Deti vedia hrať hry na mobile alebo počítači skôr, než vedia čítať. To určite zanecháva následky, ktoré sa potom prejavujú napríklad v škole. Je veľa prieskumov, ktoré upozorňujú na stále klesajúcu schopnosť čítania s porozumením. Ak by deti čítali od nízkeho veku, nemuseli by tieto problémy riešiť. Preto bude nie len zábavné, ale aj užitočné ak na Deň detí pôjdete do kníhkupectva a kúpite nejaké detské knižky. Najlepšie je zobrať dieťa so sebou, takže si bude môcť vybrať to, čo chce. Potom ale treba dozrieť aj na to, aby kniha neostala odložená po prečítaní prvých strán v poličke. Skúste deti motivovať k tomu, aby ich čítanie bavilo a aby ho nenahradili elektronikou.


Kúpte im zvieratko

Samozrejme, nie každý si to môže dovoliť psa alebo mačku, či už z finančných, alebo priestorových dôvodov. Vždy sa ale nájde riešenie, ktoré poteší dieťa, ale možno nakoniec aj rodičov. Z tých menších zvierat, ktoré sa hodia do bytu sú najpopulárnejšie asi králiky, škrečky, alebo rôzne malé hlodavce, ktoré sa dajú chovať v klietke. Nepotrebujú veľa priestoru a aj tak dokážu dieťa zabaviť na dlhý čas. Výborne poslúži aj malé akvárium s rybkami. Ak na to ale máte priestor a čas, kúpte im psa alebo mačku. Je veľa plemien, ktoré sa výborne správajú k deťom, takže treba len hľadať a nájdete to pravé. Predsa len je ten vzťah ku škrečkovi a psovi trochu iný a so psom je aj oveľa viac zábavy. Menšie deti samozrejme nemôžete nechať ísť s veľkým psom na prechádzku samé, ale naučia sa zodpovednosti za iného tvora aspoň tak, že ho budú kŕmiť, česať, alebo sa s ním budú hrať. A nakoniec, nie je nič lepšie ako radosť malého dieťaťa z nového domáceho miláčika.


Jedlo poteší každého

Neexistuje dieťa, ktoré by nemalo svoju obľúbenú reštauráciu, alebo nejaké špecifické jedlo. Vytvorte si čas napríklad na večeru a zoberte ho tam, kam si povie, že chce ísť. Prípadne len choďte do obchodu a kúpte mu obľúbenú sladkosť. Jedlo poteší v každej forme. Môžete im aj nechať doniesť darček na deň detí vo forme špeciálnej čokolády, napríklad s nejakou správou. Výbornou spoločnosťou, ktorá ponúka túto službu, je Chocolissimo. Ich čokoláda neobsahuje žiadne konzervačné látky a keďže sa všetky produkty vyrábajú ručne a “na mieru”, máte istotu že budú čerstvé. Ponúkajú pekné postavičky zvieratiek z čokolády, ale aj bežné čokoládové pralinky s rôznymi náplňami. Možno že radosť z jedla nebude trvať dlho, ale určite im Deň detí týmto darčekom spríjemníte.


Choďte do hračkárstva

Hračky sú niečo, s čím sa v detstve stretol asi každý z nás. Dnes sú určite hračky na úplne inej úrovni ako boli pred 30 rokmi, ale o to väčšiu možnosť výberu obchody ponúkajú. Sú to veci, ktoré môžu vydržať veľmi dlho ak sa správne používajú. Preto sa niekedy oplatí zainvestovať a zobrať dieťa do hračkárstva. Určite ho ale nenechajte vybrať si zbytočnosti. Totižto je veľmi veľa hačiek, ktoré pomáhajú rozvíjať rôzne schopnosti a vedia dieťa veľa naučiť. Ak vám nevyhovuje návšteva kamenných obchodov, môžete sa s dieťaťom posadiť za počítač a ísť na Market24. Práve teraz tam prebieha výpredaj hračiek, takže sa dá celkom pekne ušetriť. V prípade, že chcete radšej viesť dieťa k pohybu, môžete mu ako hračku kúpiť aj bicykel, alebo odrážadlo. Je to darček, ktorý mu určite dá niečo do budúcnosti. Pomôžete mu k zdravému pohybu a celé jeho okolie sa poteší, keď prvýkrát pôjde na bicykli bez akejkoľvek pomoci. Výber je veľký, stačí len chvíľu hľadať a vhodný darček ku Dňu detí rýchlo nájdete.


deň detí darčeky

Rozvíjajte kreativitu detí

Častokrát všetko čo treba na zlepšenie nálady deťom, sú farebné ceruzky, fixky, alebo štetec a farby. Je to výbornou alternatívou ak napríklad potrebujete byť aj na Deň detí doma. Stačí nájsť zopár papierov a vhodných nástrojov a deti máte na celý deň zabavené. Pre rodičov to môže znamenať veľa materiálu, ktorý si môžu odložiť ako spomienky a deti budú mať radosť, že niečo nakreslili pre svojich rodičov. Ak to chcete dotiahnuť o niečo ďalej, môžete napríklad kúpiť farby na textil a nechať deti aby si pokreslili tričko tak, ako sa im páči. Bude to jednak spomienka, ale aj niečo čo budú môcť bežne využívať. Prípadne ich môžete zapojiť do tvorenia hračiek, na internete je veľa návodov ako na to.


Nech už Deň detí využijete akokoľvek, dôležité je aby ste boli v blízkosti svojich detí a trávili čas s nimi. To je všetko čo potrebujú a aktivita, na ktorej sa dohodnete, je pre nich iba niečo vedľajšie, čo avšak neznamená že na tom vôbec nezáleží. Inšpiráciu z článku máte, teraz je už len na vás čo si vyberiete.