Kávu milujeme všetci. Ide o lahodný nápoj, ktorý má aj praktické využitie, pretože nám dodáva energiu. Napriek tomu je však príprava kávy doma ešte stále veľkým problémom. Ako si pripraviť lahodnú kávu doma? Ako si vybrať kvalitné, lahodné kávové zrná, ktoré vás prekvapia plnou lahodnou chuťou a poskytnú vám požadované pozitívne účinky?

Podľa čoho vyberať kvalitnú kávu?

Medzi veľmi dôležité súčasti výberu patrí predovšetkým druh kávy, ktorý si vyberáte. Mali by ste vyberať napríklad na základe spôsobu prípravy. Niektoré kávy by sa mali používať pre prípravu prostredníctvom kávovaru, iné môžete pripravovať napríklad aj s využitím frenchpressu alebo moka kávovaru. Vždy si pri výbere všímajte tieto charakteristiky, aby ste zaručili, že ste vybrali dobre pre vaše konkrétne účely.

Pokiaľ kupujete mleté kávové zrná, snažte sa vždy zvoliť aj konkrétnu hrúbku, podľa konkrétneho spôsobu prípravy. Jemné mletie má využitie do kávovaru, stredné mletie zas napríklad na prekvapkávanú kávu alebo do french pressu. Hrubé mletie sa zasa používa na prípravu kávu prostredníctvom moka kávovarov. Ideálne je voliť kávu, ktorá je hermeticky zabalená a uchovávajte ju vo vákuovej nádobe.

káva

☕Kvalitné produkty na prípravu kávy si môžete zakúpiť napríklad aj s využitím našej Gourmetkava zľavy.

Druhy kávy a ich stručná charakteristika

Arabica je druh kávy, ktorý je typický popularitou medzi širokou verejnosťou. Vyznačuje sa jemnosťou, no zároveň má intenzívnu a výraznú chuť. Cena je v tomto ohľade o niečo vyššia, pretože sa náročne zbiera. Zber je väčšinou ručný a realizuje sa vo vyšších polohách, kde sa takýto druh kávového zrna najčastejšie pestuje. Intenzívna aróma sladkých ovocných tónov, či jemných tónov čokolády pohladí vaše zmysly pri každej voňavej, lahodnej šálke.

Robusta sa najčastejšie používa na prípravu klasického espressa. Má vyváženú horkosť a obsahuje väčšie množstvo kofeínu. Rastie na Kávovníku statnom/robustnom, odkiaľ získava aj označenie Robusta. Cena je omnoho nižšia aj vďaka ľahkej dostupnosti a nenáročnému pestovaniu. Označuje sa predovšetkým ako skvelý doplnok kávových zmesí, pretože sama o sebe nie je veľmi chuťovo výnimočná.

Skvelú kávu si môžete kúpiť aj za nesmierne výhodnú cenu. Stačí ak pri vašom nákupe na internete využijete zľavové kupóny a kódy. Skvelý výber kávy za dostupnú cenu môžete získať s využitím Alza zľavy alebo Datart zľavy.

pripraviť kávu

Ako pripraviť kávu?

Spôsobov prípravy kávy je mnoho. Môžete ju pripravovať pomocou kávovaru, čo predstavuje zrejme najrýchlejší a najmenej problematický spôsob. Stačí si len vybrať kvalitnú kávu a kávovar všetko ostatné urobí za vás. Ak si chcete však naozaj užiť zážitok z kvalitnej kávy, môžete si kúpiť vlastný mlynček a využiť iné spôsoby prípravy kávy. Veľmi jednoduchá je príprava pomocou french pressu, kedy kávu nameliete na strednú hrúbku, zalejete vodou a necháte vylúhovať. Následne stlačíte vrchnú časť frenchpressu a káva je hotová.

Ak si chcete vychutnať čo najlepšiu kávu, mletie vlastných zŕn je najlepším spôsobom. Môžete si takto vychutnať aj lahodnú arómu. Medzi ďalšie spôsoby patrí aj koťogo alebo moka kávovar. Návod na takúto prípravu kávy si môžete pozrieť v nasledujúcom videu: