Akné trápi mnohých z nás a znižuje naše sebavedomie. Často vzniká v dôsledku hormonálnych zmien a je náročné sa s ním rýchlo a účinne vysporiadať. Najdôležitejšou súčasťou starostlivosť o aknóznu pleť je najmä pravidelnosť takejto starostlivosti a produkty, ktoré používate. Okrem hormonálneho pôvodu vzniká akné často aj v dôsledku zlých stravovacích návykov. V tomto článku vám prinášam pár unikátnych tipov, ktoré vám pomôžu efektívne bojovať s akné a docieliť krajšiu pleť.

Strava

pitný režím

Začneme zvnútra, pretože pokiaľ má vaše akné pôvod v zlej strave, dobrou starostlivosťou sa ho nezbavíte. Dôležité je začať od vnútra. Čierne bodky a mastná pleť so sklonom k akné je symbolom stravy bohatej na tuky, najmä tie nezdravé. Ak sa chcete zbaviť akné, mali by ste konzumovať vyváženú stravu a eliminovať množstvo tukov a rafinovaného cukru vo vašom jedálničku. Snažte sa jesť veľa ovocia a zeleniny, ktoré majú prirodzene veľa šťavy a tak vaša pleť bude hydratovaná, no nie mastná. Čo sa týka zdravia pleti, nesmierne dôležitý je aj správny pitný režim, ktorý môže s vašou pleťou urobiť hotové zázraky.

Starostlivosť o pleť s akné

Pokiaľ máme vyriešenú starostlivosť o pleť zvnútra, môžeme prejsť na používanie produktov a celú skincare rutinu. Pre aknóznu pleť je dôležité pravidelné hĺbkové čistenie. Mastná pleť má viac rozšírené póry, ktoré sa pri nevyčistení zapĺňajú a vzápätí zapaľujú za vzniku čiernych bodiek a vyrážok. Pokiaľ sa líčite, určite sa teda odličujte, no okrem odlíčenia je dôležité aj samotné čistenie. Môžete zvoliť buď použitie rúk a čistiaceho gélu, ale existujú aj rôzne prístroje, ktoré čistia omnoho hĺbkovejšie. Čistenie pleti by malo prebehnúť každý deň ráno aj večer.

Chybu, ktorú často robia ľudia s aknóznou pleťou je, že sa snažia vyrážky vysušiť. Používajú na ne rôzne produkty s obsahom alkoholu, či iných látok, ktoré pleť agresívne vysušujú. Tieto produkty síce môžu účinkovať, no spôsobujú, že vaša mastná pleť tvorí ešte väčšie množstvo mazu. Používanie takýchto produktov by preto vždy malo byť spojené aj s následnou hydratáciou pleti. Ideálne je používať krémy na mastnú pleť, ktoré nie sú veľmi hutné, no vhodné sú aj rôzne druhy pleťových olejčekov.

Pre aknóznu pleť je výbornou alternatívou aj pravidelná návšteva kozmetických procedúr. Odborníci používajú omnoho účinnejšiu techniku a vedia sa o pleť postarať hĺbkovejšie. Rovnako vám môže pomôcť aj návšteva dermatologičky, ktorá vie vašu pleť posúdiť z odborného hľadiska. Aj predpísanie rôznych liečív môže zmierniť akné, no nemusí vyriešiť jadro problému. Za vyskúšanie však nič nedáte a možno sa nepríjemnosti s akné zbavíte.

starostlivosť o pleť

Tipy, ktoré vám môžu pomôcť

  1. Počas dňa sa snažte nesiahať si na tvár špinavými rukami.
  2. Na utieranie tváre používajte svoj vlastný uterák, ktorý bude mať len toto využitie.
  3. Častejšie si meňte obliečku na vankúši.
  4. Vyrážky sa snažte si nevytláčať. Eliminujete tak vznik jaziev po akné, ktorých sa už nemusíte zbaviť.
  5. Sledujte potraviny, ktoré môžu vašej pleti škodiť a vyraďte ich z jedálnička.

Máte problémy s akné? Ako ich riešite? Aké sú vaše overené tipy? Podeľte sa o ne s nami v komentároch!