Fast fashion je dnes veľmi populárnou témou, ktorá sa zameriava prevažne na negatívne ekonomické a ekologické dopady nadbytku oblečenia. Veľa ľudí sa domnieva, že nákupom prostredníctvom kamenných obchodov ale aj internetových obchodov priamo podporujete trend “fast fashion.” My vám ale prinášame pár spôsobov ako nakupovať v obchodoch a napriek tomu nepodporovať nadmerné nakupovanie a hromadenie oblečenia.

Pre tých, ktorí nemajú poňatie o termíne fast fashion prikladáme aj stručné vysvetlenie. Koncept fast fashion hovorí predovšetkým o rýchlo meniacich sa trendoch v rámci módy. Asi každý z nás si všimol, že oblečenie sa už často nemení len vzhľadom na sezónu, ale trendy sa menia takým rýchlym tempom, že nás to núti neustále nakupovať viac a viac. Práve preto vznikol tento termín, ktorý hovorí o vzniku nadmerného množstva oblečenia, tiež jeho predaja a hromadenia v skriniach, čo je presným opakom trendu “zero waste“.

Ako obmedziť nakupovanie vo “fast fashion” obchodoch?

Fast fashion obchody sú teda obchody, ktorých sortiment sa rýchlo mení, majú široký výber a neustále prichádzajú s niečím novým. Zdá sa to ideálne pre bežného používateľa ale práve z toho sa nám zvyšuje nákupný apetít. Ďalšou nebezpečnou marketingovou zbraňou sú zľavy, ktoré podporujeme, ale len pri využívaní v správnom množstve.

fast fashion

Tip číslo 1

Nakupujte nadčasové kúsky, ktoré sa dajú dobre kombinovať a môžete ich nosiť niekoľko rokov. V tomto smere je dobré sa zamerať na kvalitné značky s kvalitnými výrobkami za vyššie ceny, ktoré predstavujú dobrú investíciu na niekoľko rokov. Tiež sú známe aj svojím nadčasovým dizajnom, pretože sú určené na niekoľko ročné používanie. My odporúčame napríklad internetový obchod Zoot.sk, ktorý vám prináša množstvo kvalitnývh značiek na jednom mieste. Dobrým príkladom je aj internetový obchod Answear.

Vybrať vhodné nadčasové kúsky môže byť celkom oriešok, hlavne pokiaľ ste zástancami trendov. Avšak základným aspektom nadčasovosti je vo väčšine prípadov elegancia. Kúsky, ktoré nikdy nevyjdú z módy sú určite napríklad čierne nohavice, biela košeľa, svetríky v rôznych farbách, kabáty v elegantných strihoch a množstvo ďalších kúskov.

Tip číslo 2

Nakupujte neutrálne a dobre kombinovateľné farby. Vďaka tomu si zaručíte, že sa všetky kúsky vášho šatníka budú k sebe dokonale hodiť a budú sa dať dobre kombinovať. Medzi veľmi dobré farebné odtiene patria napríklad béžová, čierna, biela, sivá, či staroružová. Nadčasové, kvalitné kúsky v takýchto odtieňoch sú nesmrteľné a budete ich môcť používať neskutočné množstvo rokov.

Tip číslo 3

nakupovanie

Okrem farebnej škály by ste sa mali zamerať aj na materiály. Nie je totiž pravidlo, že drahé a značkové veci sú kvalitné. Pozerajte si materiál z ktorých sú produkty vyrobené aby ste sa vyhli zbytočnému ničeniu oblečenia po jednom vypratí. Avšak dôležité je poznamenať, že aj v neznačkových obchodoch môžeme nájsť veľmi kvalitné, pekné a nadčasové kúsky. Odporúčame napríklad Orsay, Amiatex, Bibloo a množstvo ďalších obchodov.

Medzi vhodné materiály patria určite prírodné materiály, ktoré majú ideálne vlastnosti na bežné nosenie. Okrem toho, že sú omnoho príjemnejšie na telo, taktiež majú lepšiu vzdušnosť a vydržia vám dlhšie. Kvalitné materiály tiež lepšie obopínajú telo a sedia na postave. Sú tiež nepriesvitné a vyzerajú kvalitne a nadčasovo.

Okrem toho, že tieto tipy sú veľmi ekologicky výhodné, tak vám to ušetrí aj množstvo peňazí. Pokiaľ vám to nerobí problém môžete tiež nakupovať v second handoch, kde nájdete kvalitné a pekné veci za pár eur. Zároveň tým nakupujete omnoho ekologickejšie.