Výber správneho plemena psíka vám môže uľahčiť celé vaše spolunažívanie s novým zvieratkom. V prvom rade je potrebné sa zamerať na povahu a osobnosť psíka, ktorá by mala korešpondovať s vašou predstavou o domácom miláčikovi. Okrem toho je ale podstatný aj váš životný štýl, či množstvo voľného času. Pri výbere si uvedomte, že psík je záväzkom na celý život a preto si netreba vyberať vášho psieho parťáka v žiadnom prípade podľa vzhľadu. Najlepší pes pre vás bude taký, s ktorým si budete rozumieť a nie taký, ktorý na prechádzke ohúri okoloidúcich.

Výber podľa plemena

Plemeno prezradí o samotnom psíkovi veľa informácií. Rôzne plemená boli totiž šľachtené na rôzne účely. Podľa plemena sa tak viete jednoducho presvedčiť, či je psík vhodný do vašej domácnosti, respektíve do vašich podmienok. Omnoho jednoduchšie je to pri čistokrvných plemenách, zatiaľ čo pri krížencoch to môže predstavovať menší problém. Zmiešané plemená sú ale vo všeobecnosti väčšinou priateľské a aj nesmierne inteligentné. Kombinácia génov vyrovnáva negatívne stránky temperamentu.

Veľmi dobré je si naštudovať čo najviac informácií o danom plemene, aby ste si vedeli porovnať všetky jeho vlastnosti. Rovnako je dobré získať informácie aj priamo od chovateľov, či psíčkarov a výber naozaj dobre zvážiť. Genetická výbava je základom, ktorý by mal korešpondovať s vašou povahou.

pes

Veľkosť a vek psíka

Vtipnou no často bohužiaľ aj reálnou záležitosťou je, že si ľudia neuvedomia stavbu tela psíka v dospelosti. Šteniatka sú krásne, no treba premýšľať aj nad umiestnením psíka v dospelosti, aby mal dostatok priestoru, pohybu, prípadne, aby ste s ním mohli zdieľať váš priestor. Vo všeobecnosti neplatí, že do bytov patria len malé plemená, či stredné psíky. Paradoxne práve tie väčšie plemená bývajú často flegmatické a pokojné, vďaka čomu sa skvelo hodia ako spoločníci do interiéru.

Do bytu sa hodí prakticky akýkoľvek pes, dôležité je len dopriať mu dostatok pozornosti, času, priestoru a pohybu. Nedostatok pozornosti totiž môže spôsobiť deštruktívne správanie, ktoré určite vo vašom interiéri neoceníte.

Voľba správneho veku psíka je tiež kľúčová pri výbere. Šteniatka vyžadujú jednoznačne najviac pozornosti a tréningu. Určite sú preto vhodnejšie pre aktívnych ľudí s väčším množstvom voľného času. Staršie psíky môžu byť naučené povelom a správať sa omnoho pokojnejšie. Ich začlenenie do domácnosti si tiež vyžaduje čas, no pre ľudí, ktorí nemajú čas na výchovu psa môžu byť ideálnou voľbou.

šteniatka

Fenka alebo pes?

V zásade je jedno či ide zvolíte sučku alebo psa. Váš vzťah totiž nezávisí od pohlavia psíka, treba sa skôr zamerať na výber správneho plemena. Pre začiatočníkov je však podľa odborníkov vhodnejšia sučka, ktoré je prítulnejšia a vernejšia, vďaka čomu je výchova jednoduchšia. Pes je dominantnejší, vďaka čomu môže vykazovať agresívnejšie správanie k ostatným psom , no nie vždy je to pravidlom.