Úsporné spotrebiče majú výhodu rovnako čo sa týka finančnej aj ekologickej stránky. Aj keď si niektoré vyžadujú vyššiu vstupnú investíciu, používaním sa vám všetky peniaze vrátia a zároveň budete prať omnoho ekologickejšie, teda najmä používať menej vody a energie. Ako si vybrať úsporné spotrebiče? Na čo pri výbere treba prihliadať?

Označenie úsporných spotrebičov – energetické štítky

Označenie je jedným zo základných aspektov, ktorými si môžete uveriť, že daný spotrebič je naozaj úsporný. Energetické štítky boli zavedené Európskou úniou v roku 1994 a ich cieľom bolo uľahčiť spotrebiteľom orientáciu v úspornosti a najdôležitejších parametroch jednotlivých spotrebičov.

Spočiatku sa úsporné spotrebiče značili štítkom A+++, v súčasnosti sa však zaviedol nový systém. Podľa súčasného označenia platného od 1.3.2021 sa spotrebiče zaraďujú do kategórie A až G, pričom kategória A predstavuje najúspornejšie varianty a kategória G najmenej úsporné spotrebiče. Výhodou nového označenia je predovšetkým lepšia orientácia, pretože označovanie so znamienkom + bolo pre spotrebiteľov značne chaotické.

energetický štítok
zdroj: https://ec.europa.eu/slovakia/news/prichadza_nova_generacia_energetickych_stitkov_eu_sk

Často si ľudia kupovali práčku s označením A+ v domnienke, že ide o najúspornejšiu verziu. Cieľom nového značenia je vybudovať stabilný a prehľadný systém značenia spotrebičov, ktorý bude pre spotrebiteľov jednoducho dostupný. Ďalšou výhodou nových energetických štítkov je aj prítomnosť QR kódov. Ich nasnímaním sa dostanete sa do databázy EPREL, ktorá vám umožní presnejšie porovnanie jednotlivých výrobkov.

Ako vyberať úsporné spotrebiče?

úsporné spotrebiče

Ak už teda poznáme jednotlivé označenia úsporných spotrebičov, môžeme si vybrať také, ktoré presne vyhovujú našim požiadavkám. Energetické štítky obsahujú rovnako spotrebiče, ktoré môžete nakupovať v e-shopoch, ale aj v kamenných predajniach. Skvelý výber úsporných, ale aj moderných a smart spotrebičov môžete nakupovať s využitím Datart zľavy alebo Hej zľavy.

Pri výbere nezabúdajte odmerať rozmery vášho nového spotrebiča, aby ste mali istotu, že sa vám do konkrétneho prostredia zmestí. Spotrebiče by mali mať vlastnú zásuvku, teda by mali byť napojené na priamo bez predlžovačky, čiže zvažujte aj tento aspekt. Rovnako je potrebné vyberať si presne konkrétne modely – niektoré sú totiž vhodné do vstavaných skríň, iné musia stáť voľne.

V neposlednom rade máme pre vás tip pre výhodný nákup. Ak nakupujete online, ušetríte množstvo času a tovarvám obchod prostredníctvom prepravy doručí až priamo k vám domov. Navyše pritom môžete uplatniť aj naše výhodné zľavy. Nakupujte kvalitné úsporné spotrebiče so skvelým dizajnov s využitím našej Siko zľavy alebo Klarstein zľavy.