Čas strávený na sociálnych sieťach sa dá využiť rôznymi spôsobmi. Môžete takýmto spôsobom pracovať – napríklad budovať si vlastnú značku alebo robiť reklamu, ale rovnako môžete takýto čas aj premrhať. Základom pre to, aby ste čo najviac čas na sociálnych sieťach využili je sledovať zmysluplné účty, ktoré majú pre vás pridanú hodnotu. Tento spôsob vám umožní sledovať relevantné príspevky, ktoré vám prinesú nové informácie alebo inšpiráciu.

Tip číslo 1: Sledujte len tých, ktorí majú čo ponúknuť

Tento bod sme načrtli už v úvode, no pre samotný čas, ktorý strávite na sociálnych sieťach je kľúčový. To že trávite na internete až neprimerané množstvo času môže byť práve dôsledkom toho, že sledujete množstvo zbytočných účtov. Keď sa potom chcete na vašom profile dostať k niečomu relevantnému, často vám to trvá až niekoľko hodín. Pretrieďte si teda koho sledujete a snažte sa nechať si v sledovaných maximálne 300 účtov, ktoré vás reálne zaujímajú.

čas na sociálnych sieťach

Tip číslo 2: Koľko čau trávite na mobile?

Moderné smarftóny umožňujú používateľom robiť rôzne veci, napríklad aj sledovať vašu dennú aktivitu. Či už využívate rôzne aplikácie na prácu, sociálne siete alebo počúvate hudbu, moderné telefóny vám jednoducho povedia, koľko ste danej aplikácii venovali času počas dňa. V niektorých prípadoch budete mierne prekvapení, koľko času vám denne ukradne telefón a obrazovka.

📱Sledovanie časovej dennej aktivity pred obrazovkou má význam rovnako pre dospelých, ako aj pre deti. Pri deťoch takto môžete nielen sledovať ich dennú aktivitu, ale rovnako kontrolovať bezpečnosť času stráveného na internete. Pre výhodnú kúpu samrtfónov môžete využívať napríklad Hej zľavové kódy.

Tip číslo 3: Nahraďte zlozvyk lepším zvykom

Tráviť na sociálnych sieťach všetok náš voľný čas môžeme pokojne brať ako zlozvyk. Najmä pokiaľ sa jedná o čas, ktorý môžeme inak venovať zmysluplnejším aktivitám, či svojim blízkym. Ak sa chcete zbaviť tohto zlozvyku, mali by ste zaň nájsť náhradu. Môžete napríklad zakaždým, keď budete chcieť len bezcieľne skrollovať Instagramom, ísť na prechádzku, či si čítať knihu. Variantou je napríklad aj počúvať podcast. Ak už chcete stráviť čas na sociálnych sieťach, pozrite si zaujímavé živé vysielanie a podobne.

čítanie

Pokiaľ sú sociálne siete vašou prácou, mali by ste striktne rozdeľovať váš pracovný čas na sociálnych sieťach a váš osobný čas. Vždy keď pracujete, neriešte žiadne mimopracovné záležitosti, vďaka čomu ušetríte čas. Ten potom môžete využívať napríklad aj na vaše osobné účely využívania sociálnych sietí. Ak sociálne siete využívate správne, nebudú na vás mať negatívny vplyv.

Napríklad takto strávený čas podporuje aj náš konzumný spôsob života, vďaka čomu sa potom často stáva, že si každý deň objednáme tričko z fast fashion obchodu. Za to sa vám nepoďakuje ani vaša peňaženka, ani naša planéta. Okrem iného však má takto strávený čas vplyv aj na naše psychické zdravie a môže podporovať vznik úzkostí a depresie. Ak teda chcete zrelaxovať, odporúčame radšej ísť športovať alebo vybehnúť von, ako sa uchýliť k sledovaniu “dokonalých životov” na Instagrame.