Videohry sú dnes neodlúčiteľnou súčasťou kultúry, ktorú mnohí milujú. Veľká väčšina z nás si pravdepodobne prešla obdobím, kedy sme mali svoju obľúbenú videohru a tú sme stále hrali. Málokto si ale uvedomuje, koľko práce stojí za vytvorením jednej takejto hry. Preto je tu Deň videohier – aby sme všetci ocenili ľudí, ktorí nám do života prinášajú radosť z dobre odohranej hry.


História videohier

klávesnicaZa úplne prvú videohru sa považuje umelá inteligencia nazývaná Bertie the Brain, ktorá bola schopná hrať piškvorky. Tento prístroj bol zostavený Josefom Katesom v roku 1950 na Canadian National Exhibition. Keďže to ale bolo zariadenie vysoké 4 metre, nikdy sa nezačalo vyrábať sériovo a po skončení výstavy v Kanade sa už nevyrobil ďalší kus. Druhým v poradí bol Nimrod, počítač prispôsobený na hranie hry Nim. Bol predstavený v roku 1951 na Festival of Britain. Tieto dva projekty sa dajú pokladať za zakladateľov moderného sveta videohier. Postupne sa z nich začali vyvíjať arkádové hry v zariadeniach s typickým tvarom. Tie sú populárne dodnes halvne v mnohých herniach. Po nich prišli prvé konzoly, ktoré mali výhodu v jednoduchosti prenosu. Ľudia si ich mohli kúpiť a odniesť domov. Odvtedy sa začali vylepšovať technológie používané v počítačoch a aj konzolách, takže kvalita hier išla prudko hore. Hry sa zlepšujú dodnes, takže herný zážitok je stále lepší a lepší. Na ceste k dnešným videohrám sa stalo mnoho vecí, ktoré si zaslúžia oslavu, preto bol zavedený Deň videohier. Dnes tento spôsob zábavy výrazne ovplyvňuje hlavne mladé generácie. To, čo bolo v minulosti luxusom je dnes bežné vo väčšine domácností.


Ako osláviť Deň videohier?

Oslava Dňa videohier je výborná v tom, že je zábavná a jednoduchá. Najlepšie čo môžete urobiť je stretnúť sa s kamarátmi a zahrať si vaše obľúbené videohry. Možno máte nejaké, ktoré ste hrávali v mladosti, Deň videohier je výborná príležitosť na to aby ste si ich pripomenuli. Prípadne môžete skúsiť nejaké nové. Hlavné je dobre sa pri nich zabaviť, lebo na to boli vytvorené. Ak máte šťastie a vo vašom okolí sa organizuje nejaká akcia, kde sa bude dať hrať, neváhajte a choďte tam. Spoznáte nových ľudí so spoločnou záľubou a môžete si zahrať aj keď na to doma nemáte vybavenie. Ak si ale chcete kúpiť nový počítač alebo konzolu, môžete tak urobiť a ešte aj využiť zľavový kupón. Predsa len je pohodlnejšie keď si môžete zahrať hru doma a nemusíte sa spoliehať na zariadenia ostatných.


Proces tvorby videohry

Veľa ľudí si pri hraní neuvedomuje, čo všetko sa musí stať aby si svoju videohru mohli zahrať. Veľké hry si dnes vyžadujú veľa ľudí, na ktorých by ste si tiež mali na Deň videohier spomenúť. Aby ste mali aspoň nejakú predstavu o tvorbe videohry, tu je stručne opísaný celý proces. Na začiatku je potrebné mať nejakú myšlienku, okolo ktorej by sa hra dala stavať. To zahŕňa typ hry (strielačka, športová hra, logická hra…), základy príbehu, dĺžku celej hry, úroveň zložitosti, ale je dobré vedieť aj aký je váš rozpočet. Keď si premyslíte ako približne bude hra vyzerať, môžete začať rozmýšľať nad softwarom. Správna voľba softwaru vám dokáže uľahčiť veľa práce, takže tu sa oplatí poctivo zistiť aké máte možnosti. Dnes už existuje veľa programov, ktoré vám umožnia vytvoriť hru bez toho aby ste museli napísať jeden riadok kódu. Samozrejme, čím viac práce s s tým dáte, tým lepšia bude hra. Dnes sa počet riadkov kódu v najlepších hrách pohybuje v číslach nad jedným miliónom a pracuje na nich najčastejšie 50-100 ľudí. Ale keď si už vyberiete program v ktorom chcete pracovať, začínate s tvorbou prostredia, postáv atď. V tomto bode by ste už mali mať premyslený príbeh a v podstate všetko čo v hre chcete mať. Tvorba samotnej hry trvá najdlhšie, po nej prichádza už posledný veľký krok a to je zverejnenie hry.


Pozitíva hrania videohier

ovládačZa rok 2016 sa predalo viac ako 24.5 bilióna hier s tým, že toto číslo každoročne stúpa. Dá sa teda povedať iba jedno: hry ovplyvňujú obrovské množstvo ľudí. Zo všetkých strán počúvame správy o tom, ako sú videohry pre mozog zlé, alebo naopak prospešné, ale tieto informácie nikdy nie sú podložené výskumom. Skupina vedcov pod vedemín Marca Palausa sa rozhodla skúmať štúdie, ktoré boli dostupné aby mohli konečne vyvodiť zmysluplné závery. Na čo teda došli? Hranie videohier pozitívne ovplyvňuje schopnosť sústrediť sa. Ukázalo sa, že hráči videohier majú lepšie vyvinuté oblasti mozgu, ktoré sú zodpovedné za udržiavanie sústredenia na nejakej veci. Taktiež priestorové vnímanie je posilnené touto formou zábavy. Pravidelní hráči dokážu lepšie vnímať vzťahy medzi predmetmi v priestore. Okrem toho sa hráčom zlepšuje aj jemná motorika, ktorú v hrách často využívajú. Treba spomenúť aj hry, ktoré sú špeciálne určené na rozvoj určitých schopností, napríklad u ľudí po mozgových porážkach.


Negatíva hrania videohier

Na Deň videohier si treba okrem výhod hier pripomenúť aj nevýhody, ktoré dokážu často silno ovplyvniť život ľudí. Závislosť je v tejto oblasti asi najviac spomínanou nevýhodou. Vedci zistili, že ľudia náchylní na závislosť na videohrách majú spoločné zmeny v štruktúre mozgu. Konkrétne je pozmenený nervový systém odmeňovania – skupina štruktúr zodpovedná za príjemný pocit po dosiahnutí nejakých cieľov. Závislosť vzniká práve vďaka tomu, že hráč je po dokončení nejakých úloh odmeňovaný. Samostatnou kategóriou sú hazardné hry, kde je odmena vo forme peňazí a teda motivácia hrať je často veľmi veľká. Dá sa teda povedať, že je možné predpovedať kto má väčšiu šancu na to aby sa stal závislým od videohier.


Dá sa teda povedať, že videohry vám vedia priniesť veľa dobrých vecí, ale aj veľa zlých. Pokiaľ si ale viete ustrážiť čas, ktorý touto zábavou strávite, nemal by s hraním byť problém. Veľa hráčov vám potvrdí, že pri hrách sa dá dobre oddýchnuť, a často sa aj môžete niečo nové naučiť. Preto nie je dobré si na hry tvoriť zlý názor kým ich nevyskúšate. A právve Deň videohier je výbornou príležitosťou na zoznámenie sa s hrami. Takže veľa šťastia a úspechov v prekonávaní levelov vašej obľúbenej video hry!